We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. See details. More info and settings. Accept
Swiss Super League
Sun 28 May
Grasshopper
1-3
Basel
Lausanne Sports
1-2
FC Lugano
Luzern
2-2
FC Vaduz
St. Gallen
1-1
Sion
Thun
0-0
Young Boys
Team / Points
1 Basel BAS 83
2 Young Boys YOB 66
3 FC Lugano LUG 53
4 Sion SIO 50
5 Luzern FCL 47
 
6 Thun THU 42
7 St. Gallen STG 41
8 Grasshopper GCZ 37
9 Lausanne Sports LAU 35
10 FC Vaduz FCV 30
Challenge League
Sat 27 May
Chiasso
2-2
Le Mont LS
Neuchâtel Xamax
4-1
Winterthur
Schaffhausen
0-4
Zurich
Servette
1-0
Aarau
Wohlen
2-1
Wil 1900
Team / Points
1 Zurich ZUR 82
2 Neuchâtel Xamax FC NEX 73
3 Servette SER 59
4 Schaffhausen SCH 51
5 Aarau FCA 42
 
6 Wohlen WOH 39
7 Winterthur WIN 38
8 Chiasso CHI 37
9 Le Mont LS LEM 35
10 Wil 1900 WIL 31
Group 1
Sat 27 May
Yverdon
3-0
Lausanne Sport II
Fribourg
3-1
Young Boys II
Lancy FC
1-1
Stade
Martigny
5-1
Sarraz-Eclépens
Echallens
0-1
Naters
Vevey Sports
1-5
Dudingen
FC Azzurri 90
1-1
Etoile Carouge
Team / Points
1 Yverdon YVE 59
2 Stade Lausanne-Ouchy STA 51
3 Lancy FC LAN 44
4 Echallens ECH 41
5 Young Boys II YOU 40
6 FC Azzurri 90 FCA 31
7 Martigny MAR 31
 
8 Etoile Carouge ETO 30
9 Naters NAT 30
10 Vevey Sports VEV 29
11 Fribourg FRI 28
12 Dudingen DUD 28
13 La Sarraz-Eclépens SEC 27
14 Lausanne Sport II LAU 25
Group 2
Sat 27 May
FC Muri
4-2
Baden
Luzern II
2-0
Wangen
FC Sursee
2-1
Schotz
Thun II
4-1
Bassecourt
Solothurn
1-1
Delemont
Black Stars
4-5
Buochs
Zug
1-2
Munsingen
Team / Points
1 Luzern II LUZ 58
2 Munsingen MUN 49
3 Solothurn SOL 48
4 Baden BAD 47
5 Buochs BUO 40
6 Delemont DEL 39
7 Schotz SCH 38
 
8 Black Stars BLA 32
9 Zug ZUG 31
10 Thun II THU 30
11 FC Sursee FCS 26
12 Bassecourt BAS 26
13 Wangen WAN 23
14 FC Muri FCM 21
Group 1
Wed 24 May
CS Chênois
2-0
Sierre
Fri 26 May
Servette II
3-1
Interstar
Sat 27 May
Urania Genève Sp.
0-4
FC Monthey
Terre Sainte
1-2
Signal
Meyrin
8-0
Aigle
Conthey
3-0
Perly-Certoux
Bramois
0-4
Collex-Bossy
Team / Points
1 Meyrin MEY 51
2 FC Monthey FCM 50
3 Servette II SER 46
4 Terre Sainte TER 36
5 Urania Genève Sport UGS 35
6 Conthey CON 34
7 CS Chênois CSC 33
 
8 Interstar INT 32
9 Signal Bernex-Confignon SBC 32
10 Collex-Bossy COL 26
11 Aigle AIG 25
12 Perly-Certoux PER 24
13 Sierre SIE 14
14 Bramois BRA 10
Group 2
Wed 24 May
Vallorbe-Ballaigue
0-3
Richemond
Sat 27 May
Stade Payerne
0-0
Tour Pâquier
Bulle
2-1
Le Locle Sports
Team Ticino U21
1-4
Farvagny / Ogoz
Thierrens
1-1
Portalban
Sun 28 May
Genolier-Begnins
2-0
Echichens
Dardania Lausanne
1-1
Colombier
Team / Points
1 Portalban / Gletterens POR 48
2 Bulle BUL 46
3 Dardania Lausanne DAR 37
4 Genolier-Begnins GEN 36
5 La Tour /  Le Pâquier TPA 34
6 Colombier COL 32
7 Stade Payerne STA 31
 
8 Richemond RIC 31
9 Vallorbe-Ballaigues VAL 30
10 Echichens ECH 30
11 Farvagny / Ogoz FAR 27
12 Thierrens THI 27
13 Le Locle Sports LOC 23
14 Team Ticino U21 TEA 15
Group 3
Sat 27 May
Lerchenfeld
1-0
Tavannes Tramelan
Bern 1894
2-0
Allschwil
Muttenz
1-1
FC Konolfingen
Grünstern
1-4
Dornach
Sun 28 May
Timau Basel
2-2
Moutier
Bümpliz
5-2
Binningen
Langenthal
4-1
FC Prishtina Bern
Team / Points
1 Langenthal LAN 54
2 Allschwil ALL 44
3 Timau Basel TIM 42
4 Lerchenfeld LER 37
5 Bern 1894 BER 35
6 FC Prishtina Bern FCP 35
7 Dornach DOR 35
 
8 Moutier MOU 33
9 Binningen BIN 32
10 FC Konolfingen FCK 32
11 Tavannes / Tramelan TAV 29
12 Muttenz MUT 24
13 Bümpliz BUM 11
14 Grünstern GRU 9
Group 4
Tue 23 May
Ibach
1-3
Hergiswil
Fri 26 May
AS Castello
1-0
Vedeggio Calcio
Sat 27 May
Zofingen
2-1
Brunnen
Goldau
2-1
Hochdorf
Kickers Luzern
3-0
Taverne
Lugano II
3-1
Perlen-Buchrain
Eschenbach
1-1
Ascona
Team / Points
1 Kickers Luzern LUZ 42
2 Zofingen ZOF 40
3 Hochdorf HOC 39
4 Brunnen BRU 35
5 Lugano II LUG 35
6 Ibach IBA 34
7 Hergiswil HER 33
 
8 Taverne TAV 33
9 Ascona ASC 32
10 Perlen-Buchrain PER 29
11 Vedeggio Calcio VED 28
12 Eschenbach ESC 25
13 Goldau GOL 21
14 AS Castello CAS 18
Group 5
Sat 27 May
Olten
0-4
Dietikon
Subingen
1-5
Hongg
Rothrist
1-1
Lenzburg
Pajde
0-2
Schöftland
Sun 28 May
Wohlen II
2-5
Aarau II
Liestal
3-2
Iliria
Blue Stars ZH 1
3-4
Dulliken
Team / Points
1 Hongg HON 52
2 Aarau II AAR 48
3 Dietikon DIE 41
4 Pajde PAJ 41
5 Schöftland SCH 37
6 Dulliken DUL 33
7 Olten OLT 32
 
8 Liestal LIE 29
9 Blue Stars ZH 1 BST 27
10 Lenzburg LEN 27
11 Wohlen II WOH 26
12 Rothrist ROT 25
13 Subingen SUB 17
14 Iliria ILI 16
Primera Division »
Tue 30 May
00:00 Finished
Estudiantes Plata
2 - 0
Unión Santa Fe INFO
Tue 30 May
02:15 Finished
Vélez Sarsfield
0 - 0
Quilmes INFO
Apertura Colombia »
Tue 30 May
00:30 Finished
Cortuluá
1 - 1
Once Caldas INFO
Brazilian Série A »
Tue 30 May
01:00 Finished
Chapecoense
2 - 0
Avaí INFO
Serie B Playoffs »
Tue 30 May
20:30
Perugia
20:30
Benevento
2. Liga - Play Offs »
Soccer League »
Tue 30 May
02:00 Playing 5'
Royal Toronto
0 - 0
Brantford Galaxy
Liga Bulgaria - Play Offs Europa League »
Tue 30 May
19:00 Postponed
Botev Plovdiv
19:00
Vereya
Divizia Nationala »
Tue 30 May
19:00
Sheriff
19:00
Dacia Chişinău
AFC Champions »
Tue 30 May
21:30
Al Hilal Riyadh
21:30
Esteghlal Khuzestan
Tue 30 May
21:00
Lekhwiya
21:00
Persepolis
Tue 30 May
12:00 Finished
Kawasaki Frontale
4 - 1
Muang Thong United INFO
Tue 30 May
12:00 Finished
Kashima Antlers
2 - 1
Guangzhou Evergrande INFO
Premier League »
Série C Brazil Group 2 »
Tue 30 May
00:00 Finished
Volta Redonda
2 - 0
Botafogo SP INFO
2. Division Group 2 »
Tue 30 May
15:30
FC Chelyabinsk
15:30
Syzran-2003
Tue 30 May
17:30
Volga-Olimpiyets
17:30
NoSta
Tue 30 May
16:00
Volga Ulyanovsk
16:00
KamAZ
Tue 30 May
17:00
Dinamo Kirov
17:00
Zenit Izhevsk
Meistriliiga »
Tue 30 May
19:15
Tulevik Viljandi
19:15
Tammeka
Tue 30 May
18:00
Pärnu Vaprus
18:00
Paide
Tue 30 May
19:00
Trans
19:00
Levadia
Tue 30 May
17:00
Tallinna Infonet
17:00
Kalju
Apertura Venezuela »
Tue 30 May
01:00 Finished
Monagas
3 - 1
Zamora FC INFO
Apertura Paraguay »
Tue 30 May
00:30 Finished
Dep. Capiatá
0 - 1
Independiente FBC INFO
Tue 30 May
01:10 Finished
Nacional Asunción
2 - 4
General Díaz INFO
AFC Cup »
Tue 30 May
14:30 Playing 18'
Home United
0 - 1
Global
Tue 30 May
22:00
Al-Wihdat
22:00
Al Wahda
Cup Uzbekistan »
Tue 30 May
15:00
Metalourg
15:00
Kokand 1912
Tue 30 May
15:30
Nasaf
15:30
Pakhtakor
1a B Ap. Playoffs »
Tue 30 May
02:30 Finished
Deportivo Pereira
1 - 2
Cúcuta Deportivo INFO
Divizia A »
Cup Iceland »
Tue 30 May
21:15
ÍA Akranes
21:15
IF Grótta
PDL USA »
Tue 30 May
04:00 Finished
Portland Timbers
2 - 2
Lane United INFO
FFA Cup Australia »
3. HNL Croatia Group 2 »
Tue 30 May
17:30
Hajduk Split II
17:30
Jadran LP
ISL »
Tue 30 May
12:00 Finished
Persipura
3 - 1
Barito Putera INFO
Primera D Metro. »
Liga Leumit »
Tue 30 May
14:00 Playing 44'
Hapoel Nazareth I.
0 - 0
MS Kfar Kasem
1. Lyga »
Tue 30 May
16:00
Vilniaus Vytis
16:00
FK Tauras Taurage
Tue 30 May
17:30
Dziugas Telsiai
17:30
Trakai II
Tue 30 May
17:30
Silute
17:30
Utenis II
Tue 30 May
18:00
Pakruojis
18:00
Koralas Klaipeda
Tue 30 May
18:00
Stumbras II
18:00
Nevezis
Tue 30 May
20:00
Žalgiris 2
20:00
Ekranas Panevezys
Landesliga Group 4 »
Kakkonen Group 1 »
Tue 30 May
18:00
Kiffen
18:00
Legirus Inter
Argentinian Reserve League »
Tue 30 May
Postponed
Racing Club II
-
San Lorenzo II
Tue 30 May
20:00
Arsenal Sarandi
20:00
Lanús II
Tue 30 May
20:00
Vélez Sarsfield
20:00
Olimpo II
Cuarta Noruega Group 1 »
Tue 30 May
19:00
Østsiden
19:00
Odd III
Tue 30 May
19:00
Sprint-Jeløy
19:00
Strømsgodset II

Follow BeSoccer on Facebook